Każdy z nas czeka na Święta z innego powodu: prezenty, klimatyczne lampki, czas spędzony z rodziną. Łączy nas jednak jedno – wszyscy czekamy na pyszne świąteczne potrawy. Które z nich cieszą się w Polsce największą popularnością?

Polacy kochają tradycyjne potrawy na świątecznym stole

W innych krajach na stołach często pojawiają się potrawy stosunkowo nowoczesne. Jednak nie w Polsce. Nasze świąteczne potrawy często można znaleźć w książkach kucharskich sprzed kilkuset lat. Na stole do dzisiaj królują dania, w których znajdziemy tradycyjne polskie warzywa, takie jak kapusta, czy groch oraz ryby, które możemy znaleźć w polskich morzach i jeziorach. Potraw koniecznie musi być 12, co przyniesie nam szczęście na kolejny rok.

Do dzisiaj zgodnie z tradycją dania wigilijne są postne, dopiero w następne dniach Świąt wprowadza się mięso. Dania świąteczne często różnią się w zależności od regionu, jest jednak kilka klasyków, których nie może zabraknąć w żadnym domu.

Barszczyk z uszkami albo pasztecikiem

 

Pierwszym daniem, które pojawia się na wigilijnym stole, jest oczywiście zupa zrobiona z najbardziej polskiego warzywa: buraka. Barszcz to klasyk świąt. Zazwyczaj podawany jest z uszkami z kapustą i grzybami albo z pasztecikiem. Prawdziwy barszcz powinien być zrobiony na zakwasie, chociaż każda gospodyni ma na to swój sposób. Ta świąteczna zupa powinna mieć oprócz smaku piękny i głęboki kolor. W niektórych domach alternatywą dla barszczu są żurek albo zupa grzybowa.

Pierogi z kapustą i grzybami

 

Po zupie przychodzi czas na główny gwóźdź programu: pierogi. Tradycyjnie są one zrobione z farszem z kapusty i grzybów. Lepienie pierogów to nierozłączny element przygotowań do świąt, który jest często okazją do spędzenie czasu z rodziną, która przyjechała z innej części Polski. Pierogi powinny mieć idealnie cienkie ciasto i odpowiednią ilość nadzienia. Obowiązkowym punktem wigilijnej kolacji jest rozmowa o tym, kto ile zlepił pierogów.

Kapusta z grochem

Kapusta pojawia się też w kolejnym daniu świątecznym. Kapusta z grochem to jedna z najbardziej tradycyjnych potraw. Jest ona popularna od stuleci ze względu na dostępność i niską cenę produktów. Chociaż jest to danie, które sprawi, że możemy poczuć się dosyć ciężko, to równocześnie jest bardzo dietetyczne (jeżeli ktoś przejmuje się kaloriami w Święta).

Karp w każdej postaci

Rybą, która najczęściej gości na świątecznym stole, jest oczywiście karp. Kiedyś już kilka dni przed Wigilią pływał w wannie, dzisiaj zazwyczaj kupujemy go w ostatniej chwili. To ryba, którą można przygotować na wiele sposobów. Najczęściej jest to karp pieczony albo ryba podana w galarecie.

Na stole świątecznym pojawiają się też inne ryby i dania z nich przygotowane, np. śledzie i ryba po grecku.

Kutia gości na stołach we wschodniej Polsce

 

Kuchnia kresowa wyróżnia się własnymi przepisami na Święta. Jednym z nich jest kutia. Danie przygotowuje się z gotowanej pszenicy, maku i bakalii. Można dodać też do niego miód, likier, śmietankę. Jest to bardzo słodkie i aromatyczne danie, które może zastąpić deser.

W innych częściach polski możemy znaleźć z kolei inne danie z makiem: kluski. Danie to można porównać do makaronu z makiem.

Tradycyjne desery

Po wszystkich pysznych potrawach rybno-kapustno-mącznych przychodzi czas na deser. Chociaż sami nie wiemy gdzie się zmieści, na kawałek słodkości zawsze zrobimy miejsce. Oprócz wspommnianych już makowych przysmaków, największym hitem na stole jest oczywiście makowiec. Ta rolada z bakaliami pokryta lukrem i skórką pomarańczową to połączenie wszystkich najlepszych zapachów świąt.

Drugi niezbędnik deserowy to oczywiście piernik. To ciasto, które swoim aromatem kojarzy się z ciepłem, rodziną i właśnie Świętami. Goździki, gałka muszkatołowa, anyż, często też dodatek miodu, powideł i bakalii – ten smak zna każdy Polak.

Te i wiele innych dań znajdziecie w Restauracji u Wieniawy, która oferuje usługę cateringu świątecznego. W ten sposób możemy cieszyć się smakami Świąt bez wielogodzinnego siedzenia w kuchni.