Chcesz podróżować w czasie? Znaleźliśmy na to idealny sposób. Wystarczy, że przekroczysz próg „U Wieniawy”, a nagle znajdziesz się w międzywojennej Warszawie. Poczujesz tę wolność, swobodę i klimat tamtych czasów. Dzięki temu uwierzysz, że faktycznie możesz poznać styl życia, a przede wszystkim smak minionej epoki. Po prostu przekonaj się, co czeka na Ciebie „U Wieniawy”.


Bolesław Wieniawa-Długoszowski — kim był?


Adiutant Józefa Piłsudskiego, generał, a przez chwilę nawet następca Prezydenta Rzeczypospolitej — właśnie w ten sposób najczęściej opisywany jest Bolesław Wieniawa-Długoszowski. Jednak to nie ze względu na swoje liczne osiągnięcia został patronem naszej restauracji. Po prostu to był człowiek pełen kontrastów. Z jednej strony był utalentowanym żołnierzem, który brał udział w I wojnie światowej i wojnie polsko-bolszewickiej, a z drugiej kochał kobiety, huczną zabawę oraz poezję. Sprawiło to, że był bardzo lubiany w towarzystwie — szczególnie wśród zwolenników sanacji. Przeciwników również mu nie brakowało.


Bolesław Wieniawa-Długoszowski dał się też poznać, jako dziennikarz, poeta czy artysta. Zajmował się także tłumaczeniem utworów literackich. Jego najbardziej znanym wierszem była „Ułańska Jesień”, a osiągnięcia były doceniane przez znanych literatów z tamtych czasów. Pozwoliło mu to na m.in. zajmowanie słynnego stolika w „Małej Ziemiańskiej”, gdzie zasiadał z np. Tadeuszem Boyem-Żeleńskim.
Wieniawa-Długoszowski zasłynął także ze swojego uwielbienia do odwiedzania modnych restauracji — często sam tworzył w ten sposób trendy, dlatego każdy chciał, aby zjadł posiłek czy napił się czegoś mocniejszego właśnie w jego restaurację. Szczególnie chętnie odwiedzał „Adrię”, „Simona i Steckiego” czy winiarnię „Fukiera”.


Historia przeniesiona do restauracji „U Wieniawy”


Nie tylko barwna postać tak dobrze znana w międzywojennej Polsce wyróżnia restaurację „U Wieniawy”. Chcemy też poszczególnymi detalami przypomnieć ciekawe lata międzywojennej Warszawy. Dlatego zadbaliśmy o niepowtarzalny klimat, który w ciągu dosłownie chwili przeniesie Cię do zupełnie innych czasów. Sam się o tym przekonaj!


Symboliczna lokalizacja


Lokal „U Wieniawy” mieści się przy Placu Piłsudskiego, czyli w jednej z najważniejszych lokalizacji Warszawy. Dawniej miejsce to było znane jako Plac Saski, a w jego pobliżu znajdował się zniszczony w czasie II wojny światowej Pałac Saski. Na placu stał również pomnik księcia Józefa Poniatowskiego. Obecnie Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego służy przede wszystkim uroczystościom państwowym. Ciekawym miejscem — doskonałym na spacer po sycącym posiłku — jest też Ogród Saski. Jego obecność dodatkowo wzbogaca tę okolicę.


„U Wieniawy” po prostu znajduje się w miejscu, które jest tak ważne dla dziejów Polski. Poza tym Bolesław Wieniawa-Długoszowski przez długi czas służył pod dowództwem marsz. Józefa Piłsudskiego — była to także jedna z najważniejszych postaci międzywojennej Polski.


Stylizowany wystrój wnętrz


Zadbaliśmy o wystrój, który skutecznie przeniesie Cię w zupełnie inne czasy. Jednak zachowaliśmy przy tym nutkę współczesności, dzięki czemu będziesz się tam naprawdę dobrze czuć. Stworzyliśmy przytulne miejsce, podkreślające nie tylko charakter Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, ale również pobudzające apetyt. Dlatego zachwycisz się delikatnymi draperiami czy sztukaterią — tak popularną w dawnych czasach. Postawiliśmy także na mocne i wyraziste akcenty kolorystyczne, aby wnętrze zyskało jeszcze większy charakter.


Będąc „U Wieniawy”, koniecznie zwróć uwagę na cytaty Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego — dzięki nim jeszcze lepiej zrozumiesz tę postać. Ściany zdobią też karykatury, których bohaterem często bywał Wieniawa-Długoszowski — być może sam był jednym z autorów tych tekstów bądź rysunków. W ten sposób wiemy, że nasza restauracja naprawdę przeniesie Cię do tych wyjątkowych czasów międzywojennej Warszawy.


Historia przeniesiona na talerze


Nie tylko dekoracje, lokalizacja czy detale przybliżające postać Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego przeniosą Cię w czasie. W końcu w restauracji najważniejsze są smaki, jakimi możesz się zachwycać. Właśnie z tego powodu stawiamy na kuchnię inspirowaną latami 20. XX wieku. Po prostu w każdej chwili możesz skosztować potrawy, którymi zachwycała się śmietanka towarzyska międzywojennej Warszawy. Zapewniamy także obiady oficerskie — gwarantujemy, że są nie tylko pożywne, ale również sycące i naprawdę pyszne.


Zastanawiasz się, co jedli Warszawiacy w międzywojennej stolicy? Szczególną popularnością cieszyło się mięso, a przede wszystkim zrazy, kotlety, kaczki i gołąbki. Dlatego także u nas znajdziesz takie dania. Oprócz tego skosztujesz sandacze, jesiotry oraz karpie. W latach 20. dobra zabawa oraz smakowity posiłek nie odbył się bez zimnych przekąsek, więc nie mogło ich zabraknąć w naszym lokalu. Gdy poczujesz, że za oknem jest już całkiem chłodno, to sięgnij także po ciepłe zagryzki. Na zakończenie nie odmawiaj sobie deseru — wśród nich tak znane i lubiane słodycze jak kisiel wiśniowy, kluski leniwe czy sernik z czekoladą.