Nie bez powodu mówi się, że najpierw jemy oczami. Bardzo często słyszymy to określenie i jest w tym ogromna racja. To jak wygląda danie, ma duży wpływ na to, czy apetycznie będziemy je jeść. Jeśli coś wygląda nieładnie, automatycznie wzrasta w nas niechęć do sięgnięcia po to i zjedzenia tego. Z tego powodu kucharze w renomowanych restauracjach, przykładają ogromną uwagę do tego, jak komponuje się wszystko na talerzu. Dbają o odpowiednią aranżację i stylizację jedzenia. Sztuka ta nazywana jest platingiem i ma na celu efektywnego przedstawienia potrawy.

Sztuka platingu- czym jest?

Plating jest sztuką serwowania potraw. Symetria, dekoracje, czyste ranty, kolory, wszystko to jest starannie dobrane i tworzy całość. Niektóre pozycje w ekskluzywnych restauracjach to prawdziwe dzieła. Przemyślana kompozycja potrafi wywołać w gościach zachwyt, którego nie da się ukryć. Zaczynają delektować się daniem już od momentu spojrzenia na nie. Należy jednak pamiętać, że nawet najpiękniejsza potrawa nie obroni się, jeśli jej smak będzie co najwyżej przeciętny. Ładne, lecz przygotowane w zły sposób danie sprawi, że efekt rozczarowania znacznie wzrośnie. Dlatego najpierw powinniśmy oczywiście, skupić się na smaku zamiast wyglądzie talerza.

Podstawą jest talerz

Doskonała kompozycja zaczyna się od talerza, który jest płótnem i podstawą naszego dzieła. Istotna jest jego wielkość, aby zachowane zostały proporcje między nim a potrawą. Skromniejsze dania należy serwować na mniejszych talerzach, a większe na dużych. Bardzo ważny jest też kolor zastawy. Biały to najbardziej uniwersalny kolor. Jest klasyczny i daje możliwość uzyskania wysokiego kontrastu oraz naturalnego tła. Istotne jest, aby nie bać się, zostawiać pustych przestrzeni między składnikami, co sprawi, że danie będzie się wyróżniać i rzucać w oczy.

Układ kulinarnej kompozycji

Po przygotowaniu talerza, musimy zastanowić się, w jaki sposób rozmieścić elementy potrawy. Musimy polegać przede wszystkim na naszej wyobraźni. Możemy sobie wyobrazić, że talerz to zegar i rozmieszczać składniki pomiędzy jego godzinami. Podając bardziej płynne składniki, takie jak puree czy tłuczone warzywa, należy na nie położyć cięższe i stabilniejsze elementy, takie jak kawałki mięsa. Wbrew pozorom atrakcyjniejsze jest, gdy na talerzu składniki są nieparzyste, więc dla przykładu lepiej podać pięć krewetek zamiast sześciu. Wizualną atrakcyjność potrawy mogą znacznie zwiększyć ciekawie cięte czy rzeźbione składniki. Odpowiednio podzielone jedzenie daje wysoką jakość struktury i utrzymuje schludność i czystość.

Dekoracje

Dekorowanie talerza ma za zadanie ożywić danie i je dobrze zaakcentować. Podkreśla kolory i efekt prezentacji jest jeszcze mocniejszy. Nie może być jednak konkurencją dla potrawy. Najlepiej jest rozrzucić elementy „garnishu’ po całym talerzu, nie powinny znajdować się one w jednym miejscu. Unikać należy sztucznych, niejadalnych ozdób. Istotne w platingu jest stosowanie sosu. Możemy nim zaakcentować danie, tworząc kropki, polać pod lub na główny element posiłku. „Garnish” nie powinien utrudniać dotarcia do dania, szczególnie do tych, które serwowane są na ciepło i takie powinny być spożywane.

Co jest najważniejsze?

Musimy pamiętać, że plating to sposób zaostrzenie apetytu naszych gości. Istotną rolę odgrywa dobór składników pod względem wartości odżywczych. Powinniśmy zatroszczyć się nie tylko o wygląd dania, ale przede wszystkim o jego smak i całkowity rezultat.