Wybierając się do restauracji, nie wolno zapomnieć o pewnych zasadach, które w nich obowiązują. Etykieta odpowiedniego zachowania to podstawa, której wymaga się od dawien dawna. Na przestrzeni wieków zmieniały się nie tylko zasady dobrego wychowania, lecz także maniery panujące w lokalach gastronomicznych. Przed Państwem – Savoir Vivre w restauracji – dawniej i dziś. Czego powinniśmy unikać, jak powinniśmy się zachowywać, a
także – jak to robili nasi przodkowie? Odpowiedź na te pytania można znaleźć poniżej!

Czym jest Savoir Vivre?

Savoir Vivre to jasno scharakteryzowane zasady, które powinny zostać zachowane w określonym miejscu, jak i czasie. Znaczenie terminu można przetłumaczyć jako sztukę życia, czym metaforycznie nazywane jest dobre wychowanie. Zasady Savoir Vivre dotyczą także sfer życia towarzyskiego, a co za tym idzie – różnego rodzaju spotkań, czy też wyjść do restauracji. Choć określenie to można spotkać na całym świecie, zasady dobrego wychowania różnią się od kultury miejsca, w którym się znajdujemy.

Maniery naszych przodków

Na przestrzeni wieków różnie rozumiano pojęcie Savoir Vivre, a w niektórych okresach zapominano o nim, by móc pozbywać się wszelkich zahamowań. Choć w Średniowieczu nie chciano o nim pamiętać, wrócił na salony w czasach renesansu. Nacisk na niego kładziony był do czasów obecnych, gdzie nieco zmniejszono uwagę mu poświęcaną. Nie należy zapominać, iż niektóre maniery naszych przodków pozostały niezmienne do dziś, a dotyczy to szczególnie wyjść do restauracji. Aby nie wyjść na osobę bez kultury, należało się odpowiednio ubrać. Kobiety miały mieć piękne, lecz schludne stroje, które nie kusiły
wzrokiem potencjalnych kandydatów na męża. Mężczyzn obowiązywały podobne zasady, bowiem mieli mieć oni strój dopasowany do sytuacji i odpowiednio schludny, by nikt nie pomyślał niepochlebnych rzeczy o właścicielu. Kwestie zachowania również zostały jasno określone, ponieważ każdy człowiek musiał posiadać swoiste maniery, by nie stwarzać sytuacji, które mogłyby zostać ocenione w negatywny sposób.

Obecny Savoir Vivre w restauracjach

Choć na przestrzeni lat, zasady dobrego zachowania się w restauracjach mogły nieco ulec zmianie, jedno jest pewne – kultury nigdy za wiele, szczególnie w miejscu publicznym. Z tego też względu zostały określone warunki przebywania w tego typu miejscach, a także powstały zasady, których każdy powinien przestrzegać. Jak wygląda dzisiejszy Savoir Vivre w restauracji? Sprawdź poniżej!

Odpowiedni strój to podstawa!

Pewne kwestie pozostają niezmienne i należy do nich ubiór, jakiego wymaga się przy wyjściach do restauracji. Powinien być schludny, zadbany i czysty. Nie wypada pokazywać się w pstrokatych kolorach, które przyciągają uwagę innych, wręcz przeciwnie – wymagane są stonowane barwy. Istnieje wtedy pewność, że nie będą razić wzroku innych i psuć im fantastycznej atmosfery przy spożywanym posiłku. Przyjemna rozmowa, to cicha rozmowa!

Nie jest niczym dziwnym, że wybieramy się do restauracji, aby przyjemnie spędzić czas, a także, by móc zrelaksować się z bliskimi. Niezbędne jest zatem umożliwienie tego również innym gościom przebywającym na sali. Koniecznością jest zachowywanie odpowiedniego tonu głosu, aby nie rozpraszać uwagi innych. Krzykliwe osoby uznawane są za niegrzeczne, przez co właściciel restauracji może poprosić o jej opuszczenie.

Miejsce przy stole – gdzie powinieneś usiąść?

Zajmowanie miejsca przy stole zależne jest od tego, jakiego rodzaju pełnisz funkcję w spotkaniu. Jeśli jesteś gospodarzem, powinieneś wskazać innym gościom najlepsze według Ciebie miejsce, nie zapominając przy tym o upewnieniu się, czy jest ono wystarczająco odpowiednie.

Rzeczy na stole – faux pas!

Jest to odwieczna zasada, którą powinni znać wszyscy. Nie wolno kłaść żadnych rzeczy na stole, niezależnie czy jest to torebka, klucze, czy też tylko telefon. Uznawane jest to za niegrzeczne od zarania dziejów, a zmieniony został jedynie rodzaj rzeczy mogących się na tymże stole znaleźć.

Jak się zachować przy stole?

Odpowiednie zachowanie w przypadku wyjścia do restauracji to podstawa dobrego wychowania. Pamiętaj o tym, aby nie dosuwać zbytnio krzesła do stołu, dzięki temu unikniesz konieczności położenia rąk, bądź przedramion na stół. Jest to uznawane za niezwykle niekulturalne, dlatego wystrzegaj się tego zawsze! Nie należy się także garbić i zbytnio pochylać do talerza w trakcie jedzenia.

Serwetka w restauracji – co z nią zrobić?

Odwieczny problem, z którym borykają się wszyscy przy wyjściu do restauracji, to serwetka. Co z nią zrobić i kiedy jej używać? Powinna zostać umieszczona na kolanach, aby móc po nią swobodnie sięgnąć w potrzebie. Jej użycie nie ogranicza się tylko do wytarcia po skończonym posiłku. Powinno się z niej skorzystać także przed napiciem się wody lub innego trunku.

Choć zasady dobrego wychowania zmieniały nieco charakter na przestrzeni wieków, wiele z nich zostało zakorzenione w kulturze na zawsze. Od zarania dziejów wymaga się odpowiedniego wychowania i stosowania się do kulturalnych zachowań społecznych, szczególnie podczas różnego rodzaju wyjść, np. do restauracji