Polska historia jest obszerna i bogata w ważne daty zapisane w szkolnych podręcznikach. Losy Polaków nie należały do prostych na przełomie kilku ostatnich wieków. Powiadają, że aktualnie żyjemy w najspokojniejszych i najbezpieczniejszych czasach. Nie trudno zgodzić się z tym stwierdzeniem mając na uwadze liczne wojny i bitwy z którymi musieli się zmierzyć nasi przodkowie. Ponadto okres zaborów był ogromnym wyzwaniem. Jednak historia pokazała, że 123 lata nieobecności na mapie nie spowodowało utraty polskości w sercach rodaków.

W tych wszystkich wydarzeniach najważniejszą rolę pełniły nasze Polskie Siły Zbrojne, wielokrotnie  udowadniając swój hart, odwagę i nieugiętość. Patriotyzm Polaków nakazuje do świętowania ważnych dat dla Polski z udziałem naszych wojsk.

Wojsko Polskie posiada swoje święto? Oczywiście!

Pytając o polskie święta wojskowe wielu osobom na pierwszą myśl przychodzi oczywiście Święto Wojska Polskiego, które obchodzimy 15 sierpnia. Nic dziwnego, ponieważ ten dzień upamiętnia bardzo ważne wydarzenie, nie tylko dla historii Polski, ale także dla całej zachodniej Europy.

Świeżo odradzająca się Rzeczpospolita po odzyskaniu niepodległości niespecjalnie cieszyła się spokojem. Zagrożeniem był dla nas wschodni sąsiad, czyli Rosja. To właśnie 15 sierpnia 1920 r. odbyła się Bitwa Warszawska, inaczej nazywana Cudem Nad Wisłą, która zakończyła się ogromnym sukcesem. Polskie Siły Zbrojne, pod przywództwem generała Józefa Piłsudskiego, odparły atak bolszewików równocześnie krzyżując plany opanowania całej zachodniej Europy przez Lenina.

Jak je obchodzimy?

Do chwili obecnej dzień ten jest ustawowo dniem wolnym od pracy i upamiętniany w wielu miejscach Polski. Rodacy kojarzą ten dzień między innymi z honorową zmianą warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Uroczystość odprawiana jest w towarzystwie najważniejszych władz państwowych, która jest zawsze emitowana w telewizji.

Najbardziej efektownie świętowano w 2007 roku w Warszawie, kiedy zorganizowano największą taką defiladę w powojennej Polsce. Był to spektakularny pokaz wojskowych pojazdów z udziałem przeszło tysiąca żołnierzy. Nad miastem latały samoloty i śmigłowce przynosząc wielu wrażeń obserwującym. Były to niezapomniane wrażenia dla osób uczestniczących w defiladzie.

My, Pierwsza Brygada, strzelecka gromada…

Nie moglibyśmy nazwać się Polakami nie pamiętając o tak ważnej dacie. 11 listopada 1918 roku Polska odzyskuje wolność po 123 latach przebywania w niewoli. Pomimo tak długiego czasu i próbach germanizacji i rusyfikacji przed zaborców, Polakom nie krzepnie patriotyzm w sercach.

Potajemna nauka języka polskiego w domach, podziemne zgromadzenia bojowe, próby nawiązania rządów działających za granicą, liczne powstania. Te wszystkie działania podejmowane w czasach zaborów budzą podziw nie tylko wśród rodaków, ale także wśród innych obywateli krajów zagranicznych.

Polacy znani się ze swojego patriotyzmu, zawziętości i waleczności, które doprowadziły do odzyskania niepodległości. Niesamowicie ważna data dla Polaków, dlatego też już najmłodsi uczą się w szkole szczegółów tej historii. Uroczyste apele z wojskowymi pieśniami wzbudzają w niejednej osobie doniosłość i wyjątkowość tego dnia. Dzień ten jest ustawowo wolny od pracy. Polacy licznie świętują ten dzień przez udział w Marszach Niepodległości, największy odbywa się w Warszawie.

Hej, chłopcy, bagnet na broń!

Okres II wojny światowej był kolejnym, bardzo ciężkim okresem dla Polaków. Wielu naszych dziadków i pradziadków opowiadało nam historie, których sami doświadczyli podczas wojny. Choć ciężko nazwać to szczęściem, ale z pewnością ogromną nauką dla teraźniejszych pokoleń, którzy mogą poznać historię z ust bezpośrednich uczestników tych zbrodni.

Jednym z najważniejszych wydarzeń II Wojny Światowej dla polskiego narodu było Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Była to zorganizowana akcja pod nazwą „Burza” przeprowadzona przez Armię Krajową. W tym czasie ujawniło się Polskie Państwo Podziemne, które walczyło z niemieckim okupantem.

Trwające przeszło dwa miesiące walki przyniosły ogromną liczbę ofiar oraz niemalże zrównanie stolicy z ziemią. Jednak zaciętość, odwaga i wola walki Polaków do dzisiaj budzi spory podziw.