Najdroższe alkohole świata, to coś więcej niż zwykły trunek. To bogato zdobiona butelka, specjalny sposób powstawania alkoholu i bogata tradycja i historia. Te wszystkie czynniki wpływają na cenę, która przypomina bardziej cenę samochodu albo domu, niż alkoholu. Poznajmy najdroższe trunki świata.

Szampan z zatopionego okrętu

Nikogo nie powinno dziwić, że jednym z najdroższych alkoholi świata jest szampan, który przecież od zawsze kojarzył się z luksusem. Tutaj nie chodzi jednak tylko o rodzaj alkoholu, ale też o jego ciekawą historię. Shipwreck 1907 Heidsieck, bo o nim mowa, to szampan, którego historia zaczyna się już w 1916 roku. Właśnie wtedy zatonął statek, który przewoził cenne butelki dla cara Mikołaja II. Szczątki statku odnaleziono na Bałtyku dopiero po 80 latach! Dzisiaj tego trunku można skosztować w hotelu Ritz-Carlton w Moskwie. Cena za butelkę to… 275 tysięcy dolarów.

Co ciekawe, szampan z tej samej winnicy serwowany jest od lat na gali wręczenia Oskarów. Limitowana edycja butelki magnum łączy w sobie kolory czerwony i złoty.

Szkocka w specjalnej karafce

Jak już wspomnieliśmy, liczy się nie tylko alkohol, ale również jego butelka. Bogato zdobiona karafka 64-letniej szkockiej The Macallan została na jednej z aukcji wylicytowana za 460 tysięcy dolarów. Co ciekawe, cały dochód ze sprzedaży został przekazany na cele charytatywne. Ten rodzaj szkockiej pochodzi z hiszpańskich beczek dębowych z lat 1942-1946.

Nie jest to jednak najdroższa whisky. Jest nią Isabella’s Islay. Najdroższa butelka kosztuje aż 6,2 miliona dolarów. Tutaj nie liczy się trunek, liczy się jego opakowanie – butelka jest pokryta białym złotem, ponad 8 tysiącami diamentów i 300 rubinami.

Wódka za okrągły milion

Chociaż wódka nie kojarzy się z bardzo ekskluzywnym alkoholem, to również znalazła się w naszym rankingu. Co ciekawe, najdroższa wódka nie pochodzi z Polski ani Rosji, a ze…Szkocji. Scottish Diva Vodka warta jest okrągły milion dolarów. Chociaż tutaj o cenie również zdecydowało opakowanie (wysadzane kamieniami szlachetnymi), to liczy się również sposób jej produkcji. Jest ona potrójnie destylowana oraz filtrowana za pomocą węgla drzewnego brzozy skandynawskiej i diamentów. Wracając jeszcze do butelki, to kupiec danej butelki sam może decydować o ich rozmieszczeniu i rodzaju. Dlatego właśnie poszczególne butelki różnią się pomiędzy sobą cenami.

Jaki jest najdroższy alkohol świata?

Nie szampan, nie whisky, nie wino. Najdroższym alkoholem świata jest… Limoncello. Dokładnie chodzi o likier D’Amalfi Limoncello Supreme. Butelka tego alkoholu to zwalające z nóg 44 000 000 dolarów – tak, dobrze policzyliście zera, 44 MILIONY dolarów. Tajemnica ceny tkwi oczywiście w butelce, a właściwie w jej szyjce. Znajdziemy tam 3 diamenty wielkości 13,5 karatów oraz unikatowy ponad 18-karatowy kamień. A sam alkohol? Został wzbogacony cytrusowymi olejkami, ale oprócz tego smakuje prawdopodobnie jak zwykłe limoncello.

Jakie ekskluzywne alkohole znajdziemy w Restauracji u Wieniawy?

Chociaż w naszej restauracji za butelkę ekskluzywnego trunku nie zapłacicie wartości willi nad brzegiem morza, to również możemy pochwalić się kilkoma perełkami. W naszej karcie win znajduje się Vega Sicilia Valbuena 5, Ribera del Duero, hiszpańskie wino z najwyższej półki. To wino kolekcjonerskie, które pochodzi z młodych winorośli i składa się z odmian Tinto Fino oraz domieszki Merlota. Idealne do pieczeni, mięs w sosach i drobiu.

Jeżeli wolimy wina o dużej pojemności, to polecamy Le Mesnil Grand Cru Blanc de Blancs, JEROBOAM pochodzący z Francji. To słynne wino podawane w aż 3-litrowej butelce – idealne do dzielenia się z najbliższymi.

Wśród szampanów polecamy klasycznego Bollingera i Dom Perignon, ale prawdziwą perełką jest Louis Roederer Cristal, Reims. To szampan produkowany z najwyższą starannością i zgodnie ze wszystkimi zasadami największych „domów szampańskich”. Idealny do celebrowania sukcesów i ważnych momentów w życiu.