Polska kuchnia tradycyjna zawsze będzie modna, ale też chętnie wybierana. Dlaczego? Poznaj sekret prawdziwej polskiej kuchni i przekonaj się, jakie dania nigdy nam się nie znudzą. Przekonaj się, że tradycyjne potrawy nigdy nie przemijają i co najważniejsze — są magiczne. Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, ale ostrzegamy, że lepiej to zrobić już po posiłku!


Za co kochamy polską kuchnię?


Większość z nas wychowała się właśnie na tradycyjnych potrawach. Dlatego wracanie do nich wywołuje pewien sentyment. Już kilka kęsów schabowego przywołuje pozytywne wspomnienia z dzieciństwa, do których z takim rozrzewnieniem chciałoby się wrócić. Z tego powodu właśnie mówi się, że kuchnia tradycyjna jest magiczna, bo ma moc powracania do przeszłości. Jednak nie można odmówić jej także wyjątkowych smaków. W typowo polskich potrawach aż kipi od mieszanki rozmaitych smaków, które są w stanie podbić każde podniebienia. Pomimo tego, że polska kuchnia nie należy do tych najbardziej popularnych na świecie, to jednak smakuje właściwie każdemu. Kiedy obcokrajowcy spróbują pierogów czy bigosu są zaskoczeni, tym jakie to dobre! I wcale nas to nie dziwi.


TOP 5 dań kuchni tradycyjnej, które kochają Polacy i nie tylko


Nasza kuchnia jest rozpoznawalna na świecie przede wszystkim dzięki kilku naszym najważniejszym potrawom. Przypomnij sobie, które dnia nie tylko są naszymi wizytówkami, ale przy tym wszystkim bezustannie podbijają nasze kubki smakowe.


Schabowy


Czy istnieje w Polsce osoba, która nie lubi kotletów schabowych? Raczej nie i nic w tym dziwnego, gdyż to prawdziwa poezja. Trudno znaleźć lepiej przyrządzone mięso. Oczywiście na przestrzeni lat kotlet doczekał się wielu modyfikacji — niektóre są bez panierki, inne obtoczone płatkami owsianymi, jeszcze innym razem podawany jest z serem żółtym czy z innym farszem, np. z papryką. Jednak najbardziej tradycyjna forma to ta z panierką, a do tego im większy kotlet, tym lepiej. W końcu nie bez powodu na jego widok cieknie ślinka zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Z pewnych smaków po prostu nie da się wyrosnąć. I to całe szczęście!


Bigos


Kapusta, grzyby, kiełbasa i moc różnych przypraw. Istnieje także wiele różnych modyfikacji bigosu, ale właściwie w tym tkwi jego sekret. W końcu każdy może dostosować go do swoich przyzwyczajeń i ulubionych smaków. Dla wielu osób bigos stanowi podstawowe danie podczas świątecznego biesiadowania. Jednak przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na ten specjał także, kiedy tylko przyjdzie Ci na to ochota. Zresztą właśnie przez kapustę danie zyskuje wiele wartości odżywczych, więc można je jeść z jeszcze większą przyjemnością.


Pierogi


Kolejnym daniem, obok którego nie można przejść obojętnie, są pierogi. Tak właściwie w każdej możliwej postaci i wielkości. W zależności od regionu podawane są one z serem, owocami, z mięsem czy z kapustą i grzybami. Pierogi doczekały się także wielu współczesnych modyfikacji, dzięki czemu chętnie robione są ze szpinakiem czy z cukinią, tj. bardziej w wersji wegetariańskiej bądź też wegańskiej. Jak widzisz prawdziwa klasyka nie tylko nigdy nie wychodzi z mody i się nie nudzi, ale co najważniejsze nie przestaje zaskakiwać. Zatem kluczowe jest to, aby znaleźć taki smak pierogów, który najbardziej przypadnie Ci do gustu.


Placek drożdżowy


Na liście ulubionych smaków Polaków nie może zabraknąć też słodkich specjałów. W końcu od zawsze kochamy wszystko, co słodkie i pyszne. Dlatego wśród tradycyjnych potraw nie może zabraknąć również ciasta drożdżowego. Żadne nie smakuje tak dobrze, jak to przygotowane przez babcie, ale warto wyruszyć w podróż i poszukać miejsca, gdzie podawany jest tak samo dobry placek. Ciasto drożdżowe pomimo tego, że łamie wszelkie zasady diety, to smakuje wybornie. Tym bardziej że często podawane jest z takimi dodatkami jak rabarbar, maliny, truskawki, jabłka i z wieloma innymi owocami. W każdej formie smakuje znakomicie.
Oczywiście istnieje też wiele innych ciast, które należą do czołówki najchętniej wybieranych przez Polaków. Można do tego grona zaliczyć przede wszystkim serniki, makowce, mazurki czy babki.


Rosół z kury


Kiedy chcesz poczuć się, jak na obiedzie u babci, to koniecznie musisz wypić rosół. I to nie taki byle jaki, a jedynie ten zrobiony z kury i z warzywami. Już zrobiło Ci się cieplej na sercu? Rosół to tradycyjna potrawa, do której uwielbiamy raz na jakiś czas wracać, aby utwierdzić się w przekonaniu, jak wyjątkowy i niepowtarzalny ma on smak. Nie da się go podrobić, a już na pewno nie rozsmakować się w nim. Nadal w wielu domach rosół jest punktem obowiązkowym podczas spotkań rodzinnych czy po prostu podczas niedzielnych obiadów. Zresztą chętnie podawany jest także w trakcie wesel czy innych uroczystości rodzinnych.


A Ty, jakie masz ulubione tradycyjne smaki? Koniecznie przejrzyj nasze menu, aby sprawdzić, czy mamy w zanadrzu danie, które tak bardzo kojarzy Ci się z dzieciństwem i spełni wszystkie Twoje oczekiwania.