Minęły czasy, kiedy wyjście do restauracji było tylko niedzielną atrakcją. Dzisiaj Polacy korzystają z dobrze rozwiniętej gastronomii, smaków ze wszystkich stron świata i nowych konceptów restauracyjnych.

Wyjście do restauracji to już nie „specjalna okazja”

Urodziny, pierwsza randka, rodzinny obiad – kiedyś wyjście do restauracji oznaczało najczęściej świętowanie jakiejś okazji. Wiele osób miało ulubioną restaurację, zazwyczaj bardzo tradycyjną, w której zbierali się na urodziny taty czy świętowali awans. Większość posiłków spożywaliśmy jednak w domu i nie myśleliśmy o restauracjach w kategorii alternatywy dla obiadu czy kolacji w tygodniu.

Na szczęście te czasy odeszły już w niepamięć. Dzisiaj wyjście do restauracji nie musi oznaczać specjalnej okazji. Jemy na mieście często i chętnie. Wyjście do restauracji obecnie często jest nieplanowane. Będąc cały dzień na mieście, pracując, czy spotykając się ze znajomymi, często po prostu wpadamy do ulubionej knajpki. Chodzimy już nie tylko na obiady i kolacje, ale też na śniadania i brunche – obecnie często jemy w restauracji więcej niż raz dziennie!

Nie oznacza to jednak, że wybór jest przypadkowy. Miłośnicy jedzenia coraz częściej mają coraz większą wiedzę na temat gastronomi. Czytamy o restauracjach, wyczekujemy ich otwarcia i wiemy, kiedy pojawia się nowe menu. W dalszym ciągu przykładamy uwagę do tego z kim jemy, ale coraz częściej liczy się to, co i jak jemy.

Polacy odchodzą od pizzy na mieście

Nie mamy oczywiście nic przeciwko pizzy, które obecnie również są na bardzo wysokim poziomie. Kiedyś pizza była jednak synonimem szybkiej i stosunkowo taniej opcji jedzenia na mieście. Dzisiaj cena nie jest już głównym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę, kiedy wybieramy restaurację. Polacy nauczyli się zwracać uwagę na produkty i ich pochodzenie. Nie oczekujemy już tylko świeżości – chcemy być zaskoczeni nowymi połączeniami smaków, nowymi produktami z różnych stron świat i pięknym podaniem.

Restauratorzy są tego świadomi, dlatego w ciągu ostatnich kilku lat znacznie zmienili swoje podejście. Wyższe standardy klientów oznaczają, że restauracje sprowadzają zza granicy autentyczne produkty, które jeszcze niedawno mogliśmy spotkać tylko na wakacjach.

Różne nawyki różnych pokoleń

Chodzimy do restauracji częściej niż nasi rodzice. Wybieramy też jednak inny rodzaj restauracyjnych doświadczeń. Wyjście do restauracji nie musi już oznaczać długiego posiedzenia, podczas którego spożywa się przystawkę, obiad, deser, a wszystko zapija się kompotem albo herbatą. Dzisiaj restauracja to już nie tylko opcja dla starszych i bogatych. Młodzi ludzie jedzą na mieście tak samo, jeśli nie częściej, niż ich rodzice. Coraz częstsze podróże oznaczają, że poznajemy kuchnie świata i chcemy posmakować ich w swoim mieście. Dzięki temu zmieniają się też nasze nawyki.

Nowi klienci gastronomii chętniej niż ciężką kolację wybierają np. hiszpańskie tapas popijane prosseco. Nauczyliśmy się też celebrować śniadania, które w weekendy mogą być zakrapiane mimozą. Do naszego planu dnia doszedł też brunch i lunch, podczas których możemy wyskoczyć z pracy i zjeść coś na mieście. Często dzielimy się też jedzeniem – zamiast zamawiać pojedyncze dania, zamawiamy ich kilka i dzielimy się nimi ze znajomymi. Dzięki temu możemy spróbować więcej pozycji z menu i nie musimy się ograniczać.

Współcześni klienci polskiej gastronomii uwielbiają też wszelkie nowości i nowe koncepty restauracyjne. Chcemy od posiłku czegoś więcej, niż tylko najedzenia się. Dlatego stale szukamy nowych doświadczeń restauracyjnych. Jedzenie w ciemności, wine pairing, autorskie menu, samodzielne wybieranie składników – klienci XXI wieku uwielbiają wszelkie nowe pomysły.

W wyścigu o klienta wygrywają restauracje, które oferują coś innego, które śledzą najnowsze trendy, oferują sezonowe produkty i nigdy nie stoją w miejscu. Właśnie tego wymaga od nich współczesny klient, dla którego wyjście do restauracji nie jest już specjalną okazją, ale dalej musi być specjalnym przeżyciem.

Wszystkie te warunki spełnia Restauracja u Wieniawy, która łączy w sobie polską gościnność, uwielbianą przez Polaków i wyjątkową obsługą. U Wieniawy jakość obsługi i serwisu jest dla nas tak samo ważna jak jakość jedzenia. Kelnerzy z wieloletnim doświadczeniem potrafią zaopiekować się Gośćmi tak, że chętnie wracają. Restauracja u Wieniawy jest miejscem idealnym na uroczystości, spotkania biznesowe, imprezy rodzinne i inne wyjątkowe okazje. Oprócz głównej sali posiadamy osobne loże i zamkniętą salę Gabinet Marszałkowski – dzięki drzwiom sala zapewnia gościom potrzebną prywatność. Oferujemy też dolną salę na większe uroczystości.