Wino to alkohol, który idealnie podkreśla smak potraw. Chociaż zazwyczaj łączymy je z mięsem, to idealnie sprawdza się też do ryb. Jak łączyć wino z poszczególnymi daniami rybnymi, żeby wzbogacić ich smak?

 

Czy do ryb pasuje tylko białe wino?

Popularna rada mówi, żeby łączyć wino z jedzeniem przy pomocy kolorów. I tak do mięs zaleca się wino czerwone (szczególnie do wieprzowiny i wołowiny), a do ryb, które mają z zasady białe mięso, zaleca się wino białe. Rzeczywiście, jest to dobra rada, która nigdy nas nie zawiedzie. Jeżeli jednak chcemy wyjść na wyższy poziom wine pairingu, to możemy poznać inne metody łączenia wina i ryb. Taka wiedza przyda się nam na pewno właśnie teraz, w okresie świątecznym, kiedy na stołach gości wiele potraw rybnych. Odpowiednio dobrane wino tylko podkręci smak naszych potraw i zapewni nam pochwały gości.

 

Dobierając wino, zwróć uwagę na mięso ryby

Chociaż ryby mają specyficzny rodzaj mięsa, to wśród nich również możemy wyróżnić kilka typów struktur. Ryby z delikatnym mięsem to na przykład dorada, okoń albo pstrąg. Do takich ryb dobieramy również delikatne wina, a więc rzeczywiście częściej te białe. Świetnie sprawdzi się tutaj Landgraf Hessen Riesling.

Niektóre ryby mają bardziej intensywny smak oraz są tłustsze. Należą do nich np. łosoś albo tuńczyk. Delikatne wino zostanie przyćmione przez rybę, dlatego tutaj można zaszaleć z bardziej aromatycznym trunkiem. Można wybrać mocniejsze białe wino albo delikatne wina czerwone: Pinot Noir albo Lambrusco. Takie wina będą pasowały też do świątecznego karpia, który jest dosyć tłustą rybą.

 

Dobierz wino do sposobu przygotowania ryby

Przy dobieraniu wina do ryby powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na jej strukturę i poziom tłustości, ale też sposób jej przyrządzenia. Ryba przygotowana na parze będzie delikatnym daniem, dlatego nie możemy zabić jej smaku intensywnym winem. Z kolei ryby pieczone i przede wszystkim smażone mają zazwyczaj bogatszy smak, dlatego tutaj możemy dobrać mocniejsze wina.

Oprócz koloru możemy zwracać też uwagę na wytrawność wina. Z zasady do ryb dodajemy wina półwytrawne i wytrawne. Te pierwsze mają mniejszą kwasowość, a więc sprawdzą się do delikatnych i gotowanych ryb. Wina wytrawne, a więc te mocniejsze, będą pasować do smażonych, pieczonych i grillowanych ryb.

Jeżeli rybę lubimy skropić cytryną, to również wybierzmy kwaśne wino, które będzie pasowało do dania kwasowością. Z kolei jeżeli do ryby używamy oliwy, która ma lekką goryczkę, to dobrane do niej wino też powinno być lekko gorzkie.

Jakie wino podać do ryb wędzonych?

Wędzenie to popularny sposób przyrządzania ryb. Często jemy wspomnianego już łososia przyrządzonego w ten sposób. Takie ryby mają specyficzny smak, dlatego dobrze jest do nich wybrać… specyficzne wino. Takim będzie na pewno białe albo różowe wino musujące. Chociaż brzmi to jak dziwne połączenie, to warto je wypróbować. Polecanym winem może być na przykład Prosecco Extra Dry Tenuta Sant’Anna.

Jasne wino musujące będzie też doskonałym wyborem w przypadku sałatek z wędzoną rybą. To danie, które zazwyczaj spożywany latem, a wino musujące doda nam orzeźwienia.

 

Dobierz wino do regionu, z którego pochodzi ryba

Oprócz koloru, wina można dobierać też na zasadzie regionu. Na przykład dorsz to ryba, która jest uwielbiana w Portugalii i to właśnie tam jest często poławiana. Dlatego do dania będzie pasowało wino portugalskie. We Włoszech lubują się na przykład w labraksie (okoniu morskim) i doradzie i do tych ryb dobrze jest dobrać wino włoskie.

Restauracja u Wieniawy  – poznaj możliwości łączenia ryb z winem

W menu naszej restauracji znajdują się nie tylko wspaniałe mięsa, ale też dania rybne bazujące na przepisach z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Sieja podana z puree dyniowym albo okoń w sosie serowym to dania, przy których można wypróbować swoje zdolności wine pairingu (dobierania wina do potraw). Zachęcamy też do próbowania nowych połączeń smakowych – w końcu nikt nam nie zabroni łączenia na przykład ryby z szampanem.