Alkohol podczas jedzenia to doskonały sposób na uzupełnienie serwowanych potraw. Przy jego pomocy jeszcze lepiej podkreślisz smak poszczególnych składników, a całość nabierze jeszcze większej głębi. Jednak taki efekt osiągniesz dopiero wtedy, gdy wybierzesz właściwy trunek. Zatem przekonaj się, jak dobrać odpowiedni alkohol do posiłku.


Złota zasada podawania alkoholi do jedzenia

Urządzając przyjęcie czy po prostu ważną kolację musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jednym z nich jest właśnie odpowiedni alkohol, który dopasuje się do serwowanych dań. Dzięki temu nie tylko uroczystość będzie jeszcze bardziej dopracowana, ale przede wszystkim wykażesz się sporą wiedzą i zaangażowaniem. Zależy Ci na właśnie takim efekcie? W takim razie w jego osiągnięciu pomoże Ci kluczowa zasada. Zawsze wybieraj słodki alkohol do słodkiego posiłku, a wytrawny trunek do wytrawnego dania. Wówczas, nawet gdy temat alkoholi jest Ci obcy, to masz szansę osiągnąć spory sukces.


6 zasad doboru alkoholu do posiłku


Aperitif


W trakcie dobierania alkoholu do jedzenia przede wszystkim kieruj się rodzajem tego dania. Najlepszym przykładem tutaj jest aperitif, który rządzi się swoimi prawami. W tym przypadku trunek ma być lekki, pobudzać kubki smakowe, a przy okazji dbać o rozluźnienie atmosfery wśród gości. Dlatego doskonale sprawdzą się subtelne koktajle, szampan, wino musujące np. Cava lub Prosecco, a także gin z tonikiem, campari z sokiem pomarańczowym, wermut bądź sherry. Na sam koniec podaj likier, nalewkę lub wódkę ziołową — takie trunki skutecznie rozbudzą apetyt i polepszą trawienie.


Zimne przekąski

W Polsce zimne przekąski czy dania są bardzo popularne, więc nie może ich zabraknąć na Twoim przyjęciu. Do tego typu jedzenia najlepiej sprawdzi się wino wytrawne bądź czysta wódka — pamiętaj, żeby była schłodzona. Ich smak oraz temperatura bardzo dobrze się sprawdzą. Poza tym zimne przekąski zazwyczaj podawane są pod koniec uroczystości, kiedy możesz sobie już pozwolić na serwowanie nieco mocniejszego alkoholu.


Słone przekąski


Szykujesz się na mecz, wieczór filmowy lub po prostu masz ochotę na jakieś słone przekąski? Do nich również warto podać alkohol, który nieco uspokoi kubki smakowe, ale też nieco je odświeży. Dlatego idealnie się tutaj sprawdzą wytrawne wermuty o nieco ziołowym smaku. Możesz też przyrządzić z nich ciekawy drink z dodatkiem wody gazowanej i limonki. Wtedy trunek będzie jeszcze delikatniejszy. Do słonych przekąsek dopasuje się również popularny drink Aperol Spritz — podaj go także wtedy, gdy chipsy, paluszki czy orzeszki służą jako przekąski na aperitif.


Deser


W przypadku deserów koniecznie kieruj się poznaną „złotą zasadą”. Dzięki niej wiesz, że musisz podać słodki trunek. W ten sposób danie i alkohol będą się doskonale komponować, co podkreśli smak deseru oraz napoju. Zauważ, że w tym przypadku masz naprawdę spory wybór, ale my szczególnie polecamy Ci słodkie wino — czerwone lub białe. Innym rozwiązaniem jest np. likier, nalewka, drink czy wódka smakowa. Dla kontrastu możesz też podać koniak bądź brandy.


Ciepłe dania


Podczas przyjęć często serwowane są ciepłe przekąski. W tym przypadku również istnieją alkohole, które najlepiej podkreślą ich smak, a zarazem dopasują się do temperatury serwowanych dań. Tutaj możesz pozwolić sobie na wybranie nieco mocniejszego alkoholu typu wytrawna wódka oraz whisky. Takie trunki doskonale wybiją się na tle bardziej wyrazistej potrawy, a jednocześnie jej nie przyćmią. Zwróć także uwagę na to, że ciepłe przekąski zazwyczaj są nieco bardziej treściwe, więc dodatek wysokoprocentowego alkoholu na pewno Ci nie zaszkodzi.


Danie główne


Wybierając trunek do dania głównego, musisz kierować się przede wszystkim tym, co znajdzie się na talerzu. Po prostu tutaj nie ma jednej sztywnej zasady. Jeśli serwujesz ciemne mięso typu wieprzowina, a także dziczyznę, kaczkę, sery czy potrawy mączne to koniecznie podaj czerwone wytrawne wino. Natomiast do ryby najlepiej sprawdzi się lekko schłodzone białe wytrawne wino. Ten sam trunek idealnie dopasuje się do dań z chudym, białym mięsem oraz z warzywami.


Kiedy nie podawać alkoholu do posiłku?


Czy wiesz, że nie do każdej potrawy powinieneś podawać alkohol? Przede wszystkim ze względu na jego konsystencję lub składniki, jakie zostały w nim użyte. Szczególnie ta zasada dotyczy zup. Choć istnieją także odstępstwa od tej reguły np. gęsta zupa rybna, do której możesz podać lekkie czerwone wino.
Poza tym wino nie będzie się dobrze komponowało z potrawami z octem, jajkami, szpinakiem, karczochami i czekoladą. Dlatego znajdź wtedy inny trunek bądź po prostu zrezygnuj z alkoholu.


Co kraj, to obyczaj



Pamiętaj o tym, że w trakcie wyboru alkoholu musisz kierować się miejscem, gdzie akurat przebywasz. Dobrym przykładem są Niemcy, Czechy czy Austria, gdzie do dania głównego bardzo rzadko wypijesz wino, ale na pewno skosztujesz piwa. Tak samo jedząc sushi koniecznie zestaw go z sake, a nie z białym winem. Innym przykładem jest Alzacja, słynąca z dość ciężkostrawnej kuchni pełnej kiszonek i mięsa — tam na pewno zaserwują Ci lokalne białe wino.