Planując wyjście do restauracji mamy pewne wymagania wobec wybranego miejsca. Jako klient oczekujemy, aby zamówione danie nam smakowało. Ponadto doceniamy oryginalność potraw, niespotykane kompozycje smakowe oraz sposób serwowania dania. Te kilka aspektów sprawia, że chętnie wracamy do tego samego miejsca i polecamy je innym osobom.

Finalny efekt pracy kucharza – czyli serwowane danie, to cały proces planowania, realizacji oraz organizacji. Czy siedząc w restauracji nie zastanawiałeś się nigdy w jaki sposób kucharze przygotowują tak dużą i różnorodną ilość dań w tak krótkim czasie? Z pewnością nie jest to łatwe zadanie, a pieczę nad całym procesem trzyma szef kuchni, którego niewątpliwie możemy nazwać cichym bohaterem restauracji. Przeczytaj jakie kompetencje powinien posiadać idealny szef kuchni.

Umiejętności kulinarne

Najważniejszą i bezkompromisową umiejętnością szefa kuchni musi być gotowanie. Jeśli staje się ono prawdziwą pasją, to ogromny plus dla wykonywanej funkcji. Szef kuchni dzięki swojemu talentowi potrafi stworzyć niezwykle smaczne dania, które będą przyciągać rzesze ludzi. To człowiek, który poznał kulinarne tajniki i skutecznie je realizuje tworząc autorskie dania i wyróżniając w ten sposób restaurację.

Doświadczenie zawodowe kluczem dobrego planowania pracy

Bogate doświadczenie pozwala dobremu szefowi kuchni skutecznie i dobrze zorganizować pracę swojej załogi. Pracując wcześniej w roli kucharza zapoznał się z każdym etapem przygotowywania posiłku i jest świadomy ile czasu i pracy wymaga każda wykonywana czynność. Układanie harmonogramu pracy kuchni będzie dużo łatwiejsze posiadając takową wiedzę. W razie konieczności i nagłych sytuacji będzie również w stanie zastąpić innego pracownika żeby zachować ciągłość pracy w kuchni a tym samym uniknąć opóźnień w wydawaniu posiłków.

Nie tylko kucharz, a także dobry manager

Na zapleczu restauracji pracuje sporo osób, a czynności tam wykonywane można porównać do tego, co dzieje się w pszczelim ulu. Tempo i ilość pracy cały czas utrzymywane są na wysokim poziomie. Można powiedzieć, że kuchnia jest małą manufakturą, na której czele stoi szef kuchni. To właśnie on jest odpowiedzialny za organizację pracy kucharzy. Każdy pracownik jest odpowiedzialny za przydzielone zadania. Do szefa należy decyzja, czy ostateczna wersja dania spełnia wymagania i nadaje się do wydania na salę. Szef kuchni oprócz umiejętności kulinarnych musi posiadać cechy dobrego lidera grupy. Będzie on umiejętnie zarządzać pracą, rozmawiać z kucharzami, delegować zadania i przy tym motywować do dalszego działania.

Oczekiwane cechy osobowości

Wyżej wymienione umiejętności są niezbędne do pełnienia tego niełatwego stanowiska. Jednak nie każdy specjalista w swoim fachu będzie dobrym kierownikiem. Dlatego szef kuchni, oprócz twardych kompetencji, powinien posiadać również zdolności miękkie, takie jak umiejętność pracy w zespole, gotowość pracy pod presją czasu, odporność na stres czy komunikatywność. Nie może mieć problemu z delegowaniem zadań. Szef kuchni powinien posiadać charyzmę lidera grupy, który będzie potrafił w razie potrzeby rozwiązać różnego rodzaju problemy. Szef kuchni oprócz współpracy z podwładnymi, reprezentuje także restaurację. Zdarzają się sytuacje, że prowadzi konwersacje z gośćmi restauracji odpowiadając na różnorakie pytania i opowiadając o dziełach swojej kuchni.

Dobry szef kuchni to ogromny atut restauracji. Jest osobą, która dba o wysoką jakość posiłków, zachęcając ludzi do odwiedzenia lokalu. Godnie reprezentuje lokal dzięki swoim pokazowym daniom oraz aktywnie zabiera głos wśród gości. Do tego jest świetnym managerem, który jednoczy grupę kucharzy i wspólnie pracują na sukcesy restauracji.